Skoči na vsebino

Načrt za spodbujanje krožnih in učinkovitih proizvodov na evropskem trgu

17. julij 2025 Ostale novice

Delovni načrt za okoljsko primerno zasnovo trajnostnih proizvodov in označevanje z energijskimi nalepkami za obdobje 2025–2030.

Evropska komisija je aprila 2025 sprejela delovni načrt za obdobje 2025–2030 za uredbo o okoljsko primerni zasnovi trajnostnih proizvodov in uredbo o označevanju z energijskimi nalepkami.  Cilj načrta je spodbujati trajnostne, popravljive, krožne in energetsko učinkovite izdelke po vsej Evropi v skladu s Dogovorom  za čisto industrijo in Kompasom za konkurenčnost.

V njej so navedeni prednostni izdelki, za katere bo Komisija v naslednjih petih letih preučila uvedbo okoljsko primerne zasnove in označevanja z energijskimi nalepkami. Prednostni proizvodi, izbrani zaradi njihovega potenciala za spodbujanje prehoda na krožno gospodarstvo, so jeklo in aluminij, tekstil (s poudarkom na oblačilih), pohištvo, pnevmatike in vzmetnice ter številni izdelki, povezani z energijo. Poleg tega bo Komisija uvedla tudi horizontalne ukrepe za spodbujanje popravljivosti izdelkov, vključno z oceno popravljivosti, ter zahteve glede možnosti recikliranja električne in elektronske opreme.

Uredba o trajnostnih izdelkih za trajnostne izdelke omogoča, da se obvezne minimalne zahteve glede javnega naročanja določijo z ad hoc izvedbenimi akti, kadar so regulirani proizvodi pomembni za javne kupce in je ekonomsko izvedljivo izbrati okoljsko najbolj trajnostne možnosti. Cilj teh ukrepov je ustvariti vodilne trge, pritegniti naložbe in povečati konkurenčnost industrije EU v skladu s dogovorom za čisto industrijo.

Komisija bo ocenila možnost določitve teh zahtev za javna naročila za prednostne izdelke, opredeljene v delovnem načrtu, skupaj z oceno njihovih posebnih zahtev za okoljsko primerno zasnovo. Čeprav sta delegirani akt o okoljsko primerni zasnovi in izvedbeni akt o javnem naročanju ločena zakona, sta tesno povezana, saj morata obravnavati iste vidike izdelka. Zato jih bo Komisija vzporedno ocenila in sprejela skupaj.

Za izdelke z energijskimi nalepkami ELFR in direktiva o energetski učinkovitosti že povezujeta pravila o javnem naročanju z razredi energijskih nalepk.

Uskladitev zahtev glede trajnosti na ravni EU bo okrepila enotni trg, preprečila ovire za trgovino, izboljšala enake konkurenčne pogoje, zmanjšala upravno breme in okrepila konkurenčnost podjetij, ki ponujajo trajnostne rešitve.

Sedanje zahteve za okoljsko primerno zasnovo in označevanje z energijskimi nalepkami so leta 2023 dosegle 12-odstotno zmanjšanje porabe končne energije in privedle do ustvarjanja približno 346 000 delovnih mest. Cilj novega načrta je ponoviti ta uspeh v večjem obsegu in še povečati njegov vpliv.

Več informacij je na voljo v sporočilu za javnost Evropske komisije.